Všetci sme si za posledné roky zvykli na zvyšujúci sa záujem o námorný jachting. Pre tých čo už chodia na more dlhšiu dobu, posledné obdobie rozmachu turizmu umožnilo cestovať do jachtársky nedotknutých oblastí a zároveň pritiahlo množstvo nových nadšencov o tento šport. Prichádza doba, keď sa zoskupenie aj tohto segmentu turistického ruchu obmení.

To, že koronavírus spôsobujúci ochorenie Covid-19 a jeho šírenie po celom svete zmení s najväčšou pravdepodobnosťou ekonomické trhy, ale aj pohľad ľudí na cestovanie vieme už teraz.

Získať úplne pod kontrolu situáciu nad šírením vírusu sa nepodarilo ešte žiadnej krajine, rozdiel je akurát v prístupe jednotlivých krajín a tiež obyvateľstva a z toho vzniknutá aktuálna situácia v jednotlivých oblastiach. Ako si vedú jednotlivé krajiny v tomto boji, sledujeme všetci. Aké nastanú  zmeny v spôsobe cestovania, a ako na situáciu budú reagovať ľudia je ešte otázne. Prvé signály sa však už teraz dajú vnímať a keďže registrujem pocity a nálady svojej klientely, vyskúšam sa cez tieto pohľady a túžby pozrieť čo nás možno čaká. Prvý signál vždy dávajú samotní ľudia. V prvom rade závisí od ich samotnej ekonomickej, rodinnej a zdravotnej situácie. V tomto ohľade ako som si všimol nehrá príliš úlohu vek. Registrujem, že slovenská a česká aktívna cestovateľská populácia túži vo veľkej miere naštartovať aj keď s oneskorením ale predsa, jachtársku či cestovateľskú sezónu. Myslím, že je to hlavne preto, že vývoj v našich krajinách mal veľmi dobrý priebeh, vyhli sme sa drastickým číslam nakazených a úmrtí. Vďaka tomu sme sa pomerne rýchlo dostali do situácie, že môžeme znovu bez veľkých strát podnikať a neutrpieť veľké straty ekonomického charakteru. Určite sa každý z nás bude musieť vo svojom podnikaní, či práci vysporiadať so zmenami, ktoré sa ho dotknú, ale v porovnaní s inými krajinami to myslím zvládneme lepšie. To je prvý dôležitý krok aby sme si mohli dovoliť myslieť aj na naše koníčky.

Čo však vo mne rezonuje najviac, je informácia o zmene správania ľudí v pohľade na tip dovolenky. Hotelová dovolenka ustupuje dovolenke rodinnej, či v malých skupinách, kde sa zamedzuje kontaktu s veľkým počtom ľudí. Dovolenky tipu all inclusive už asi nebudú veľmi v trende, pre možnosť veľkej kulminácie osôb. Toto veľmi prirodzene dovolenkárov smeruje ku jachtingu alebo karavaningu, kde si vedia udržať pod kontrolou kontakt s minimom ľudí a organizovať si dovolenku s takým množstvom ľudí ako si to vyžaduje situácia v danej destinácii, alebo vlastný pocit.

Okolité krajiny sa s pandémiou Covid-19 vysporiadali rôzne. Ako a prečo, nie je téma tohto blogu, nás zaujíma čo to pre nás znamená.  Pozrime sa na naše obľúbené destinácie:

Chorvátsko (Jadranské more): oblasť ktorá našich jachtárov zaujíma najviac.

Krajina kde sa počet nakazených pohybuje na prijateľnej úrovni, avšak poukázal by som na miernu klamlivosť prvotného pocitu čítania čísel. V Chorvátsku je v porovnaní s inými krajinami pomerne nízky počet vykonaných testov na počet obyvateľov, keď to porovnáme so Slovenskom, tak skoro trojnásobne menej…. Chorváti po minuloročnom poklese príjmov z turizmu, ktorý pocítili odlivom turistov prevažne strednej Europy, by sa radi vrátili na čísla, na ktoré boli zvyknutí. A pohľad na situáciu v Nemecku a Taliansku, odkiaľ tento rok pravdepodobne veľa turistov nepríde, im priveľa optimizmu nepridáva. Preto sa snažia otvoriť hranice a spraviť tranzitný koridor pre Slovákov a Čechov, aby im zachránili sezónu.

Grécko (Iónske, Egejské more): destinácia, po ktorej už aj pred súčasnou pandémiou pokukovali slovenskí aj českí jachtári pri svojom úniku z Jadranu.

Vývoj súčasnej situácie im veľmi napomáha k zvýšeniu návštevnosti. Čo je veľmi dôležité z pohľadu turistu je, že sa gréckej vláde účinnými opatreniami podarilo zabrániť veľkému šíreniu vírusu na ostrovoch. Grécka vláda v súčasnej dobe ako jedna z prvých prišla s približnými dátumami otvorenia turistickej sezóny pre cudzincov a to pravdepodobne od začiatku júla. Od júna už môžu samotní Gréci dovolenkovať na súkromných plavidlách. Na presné dátumy a konkrétne podmienky uvoľnenia cestovania si musíme ešte pár dní počkať.

Taliansko (Tyrhénske, Ligurské more). Krajina, ktorá nás asi najviac vystrašila priebehom a následkami šírenia vírusu.

Krajina a ľudia, ktorých máme tak radi sa bude ešte dlho spamätávať z následkov rozsahu pandémie na ich území. A aj keď je situácia už pod kontrolou, ešte nám pár dní zostane psychický blok voči návšteve tejto krajiny… Verím, že sa  Taliansko rýchlo z tejto situácie dostane a radi sa tam znovu vrátime.

Exotické krajiny – Kapverdy, Karibik, Madagaskar.

Oblasti, ktoré som si počas našich plavieb obľúbil a pretože všetky tieto krajiny majú  zdravotníctvo na nižšej úrovni, veľmi som im držal palce aby sa tento vírus nerozšíril medzi obyvateľstvo. Pravdepodobne pre ich geografickú polohu a nižšiu návštevnosť turistov sa im podarilo udržať nízke čísla nakazených a úmrtí. Je to pre nás výborný signál, že v jesenných a zimných mesiacoch sa do týchto destinácii môžeme opäť vrátiť.

Skôr než sa ale vyberieme do krajín, ktoré nám to umožnia, musíme vyriešiť ešte niekoľko háčikov. Ako sa do danej zeme dostať? A ako sa nás to dotkne? Čo nás čaká po návrate domov?

Keď sa v tomto čase rozhodnem opustiť z akéhokoľvek dôvodu našu krajinu, musím sa po návrate podrobiť 14 dňovej povinnej karanténe. Takže pokiaľ nechceme po vysnívanej dovolenke v zahraničí ostať dva týždne zavretí doma, musíme si počkať na rozhodnutie vlády o zmene tohto nariadenia. A to priamo súvisí s ústupom pandémie u nás doma, ale aj v zahraničí.

Letecká doprava bola základným nositeľom vírusu po svete. Aký dopad bude mať na tento spôsob cestovania? Prvé novinky od leteckých spoločností sa už objavujú, napríklad zníženie počtu cestujúcich v lietadle, tým že nebudú predávať stredné sedadlo v rade, aby cestujúci mali od seba väčší odstup od seba. To znamená zníženie kapacity lietadla o jednu tretinu. Taktiež dezinfekcia celého lietadla po každom lete, čím sa predĺži čakacia doba na ďalší let lietadla. A samozrejme rúška…..počas celého letu. Na finálnu podobu si musíme teda tiež ešte počkať a hlavne, čo takéto opatrenia spravia s cenami leteniek?

Doprava autom. Momentálne asi najbezpečnejší spôsob ako sa niekam dostať. Posádka auta sa pri bežne zabehnutých pravidlách s rúškami a dezinfekciou rúk, ktoré sme si rýchlo osvojili, dokáže bez veľkého rizika nakazenia  vírusom dostať kdekoľvek. Pravdou však je, že pre množstvo ľudí cesta autom nad 1000 km bola nepredstaviteľná. Pre niekoho to bol zas spôsob poznávania iných krajín počas cesty. Určite teda ďalšia zmena, ktorá sa nás dotkne.

Čo potom keď budem môcť cestovať za prijateľných podmienok, ako sa na to pripravujú charterové spoločnosti, ktoré prenajímajú lode?

Denne sledujem túto situáciu, pretože mi na email prichádzajú informácie od spoločností, aké opatrenia chystajú. Dôležitý faktor pre zamedzenie šírenia vírusu je dezinfekcia lode po každej posádke a dezinfekcia pracovníka vykonavajúceho check-in a check-out. Takže rúška, rukavice a dezinfekcia rúk budú už štandardom. Posádka v uzavretej  skupine čaká na prebratie alebo odovzdanie lode skipperom. Dĺžka času na upratanie lode by sa predĺžiť nemala, ale informácie o zvýšení ceny za upratanie lode od budúcej sezóny prichádzaju už teraz.

Veľa z vás malo objednané lode už na mesiace máj, jún, júl tohto roka. Ako postupujú chartrové spoločnosti a aké pravidlá sa nastavili pre túto situáciu? Ako príklad uvádzam postup gréckych spoločnosti, s malými odchýlkami to funguje aj v iných krajinách.

Grécka vláda kvôli osobitným okolnostiam v súvislosti s ochorením COVID -19 vydala rozhodnutie (Government Gazzette 13-04-2020 / č. 84), ktorým zjednotila storno pravidlá objednaných dovoleniek (hotely, chartre a pod.) v Grécku na sezónu 2020. Pre všetky rezervácie uskutočnené medzi 25. februárom a 31. októbrom 2020 platí, že ak si klient praje zrušiť charter, a to buď z dôvodu nemožnosti cestovať do Grécka alebo sa bojí cestovať, môže dostať voucher platný na 18 mesiacov. Namiesto voucheru je tiež možné zmeniť termín chartru podľa dohody s chartrovou spoločnosťou. Voucher je vydaný na už uhradenú sumu klientom a je možné si ho uplatniť na ďalšie objednávky, pričom sa budú uplatňovať ceny lodí v čase využitia voucheru. V prípade zmeny termínu už objednaného charteru väčšina chartových spoločností má nasledovnú politiku: ak sa mení termín na rovnaké obdobie v roku 2021, alebo na termín keď je charter lacnejší cena zostáva tak ako bola dohodnutá a ak sa mení termín na obdobie, keď je charter drahší, rozdiel je potrebné doplatiť.

Každá chartová spoločnosť si určuje zároveň aj podmienky nových rezervácií na sezónu 2020. Spravidla platí, že každý, kto má záujem o rezerváciu chartru na rok 2020, platí nižšiu zálohu na loď (20-30%)  a doplatok 30 dní pred plavbou. Ak sa nebude môcť takáto plavba kvôli COVID -19 uskutočniť platia storno pravidlá uvedené vyššie.

Ako sa teda pripraviť na tohtoročnú sezónu?

Toto obdobie v každom z nás spôsobilo aj prehodnotenie životných priorít a podľa tohoto pocitu aj pristupujme k riešeniu letnej dovolenky. Jachting sa dá robiť aj na slovenských či českých jazerách alebo riekach, vyskúšajme si ho teda užiť aj doma.

Myslím, že od druhej polovice augusta a celú jeseň si budeme môcť jachting užiť v Stredomorí. Dovtedy sa podmienky v jednotlivých prímorských krajinách aj v doprave vyjasnia.

Cestovanie do exotických destinácii v zimných mesiacoch…. tu očakávam zvýšený záujem a nárast. Letecké spoločnosti dovtedy určite zavedú nutné novinky a spôsoby do praxe a situácia vo svete, čo sa týka pandémie bude stabilizovaná.

máj 2020

Autor a skipper: Tomáš Chudík

www.samosailing.eu